خانه / مقالات / آشنایی با انجمن بین المللی مطالعات انرژی های نهان و طب انرژی (ISSSEEM)
issseemlogo

آشنایی با انجمن بین المللی مطالعات انرژی های نهان و طب انرژی (ISSSEEM)

انجمن بین المللی مطالعات انرژی های نهان و طب انرژی که با حروف اختصاری ISSSEEM شناخته می شود نزدیک به دو دهه در حوزه طب انرزی حضور فعال داشته است. این انجمن از طریق انتشار ژورنال انرژی های پنهان و طب انرژی در شکل گیری و پیشرفت این حوزه نوظهور سهم به سزایی ایفا کرده است.

ماموریت انجمن ISSSEEM حاصل تلاش های یک زوج به نام دکتر المر گرین و آلیس گرین و همکاران آنها در بنیاد منینگر (Menninger Foundation) در کانزاس آمریکا بود. در سال ۱۹۶۹ همکاران علمی و آکادمیک آقا و خانم گرین انجمن تحقیقاتی بازخورد زیستی را بنیانگذاری کردند که بعدها به انجمن بازخورد زیستی آمریکا تغییر نام داد. در سال ۱۹۸۸ نیز این انجمن به انجمن روان فیزیولوژی کاربردی و بازخورد زیستی (AAPB) تغییر نام داد. این سازمان امروز خود را «انجمن روابط جسم و ذهن در تحقیقات، سلامت و آموزش» معرفی می کند.

برخل رویکردها جسمی-ذهنی که بر پایه تحقیقات رفتاری و زیستی-طبی در تعاملات روان فیزیولوژی استوار بودند، ISSSEEM بر اساس تفکرات و منطق علمی تکاملی، رویکردی مبتنی بر جسم-ذهن-روان در پیش گرفت. امروزه در این انجمن محققان علاقه مند به مطالعه طب انرژی هم در حیطه تجارب غیرمادی و هم اتحادگرا حضور دارند مه این موضوع خود به پیشبرد علوم خودآگاهی انسانی کمک می کند. این افراد طب انرژی را کاربرد تشخیصی و درمانی «تعامل میان جسم و ذهن بر پایه انرژی و اطلاعات» تعریف می کنند. از این منظر، انرژی تعریفی فراتر از حوزه های انرژی صوتی و الکترومغناطیس که اثرگذاری انها بر زیست و روان انسان شناخته شده است پیدا می کند. ببه علاوه عبارت «انرژی های پنهان» (subtle energies) برای اشاره به انرژی های که هنوز قابل اندازه گیری نبوده ولی به نطر می رسد بر مکانیزم های فیزیکی و روانی، احتمالا از طریق سیستمی از کانال ها یا لایه های پنهان تاثیرگذار بوده و بر جسم انسان نفوذ می کنند ابداع شد. این سیستم های انرژی پنهان از قرن ها پیش در طب مشرق زمین مورد مطالعه قرار گرفته اند.

ISSSEEM مروج این ایده است که انرژی های پنهان و طب انرژی دو مولفه یاری رسان در یک حوزه علمی جدید هستند که ریشه های آن را می توان در طب مشرق زمین یافت. این انجمن بنابر اهداف اموزشی خود سعی در نشر رویکردهای فکری و آزمایشات صورت گرفته در علوم پزشکی، جسمانی و رفتاری دارد.  کنفرانس سالانه این انجمن که در آمریکا برگزار می شود با استقبال جهانی روبرو می شود. تاکنون ۱۸ جلد از ژورنال ISSSEEM انتشار یافته و به زودی امکان جستجو در آن به صورت آنلاین از طریق پایگاه داده کتابخانه ملی پزشکی آمریکا فراهم خواهد شد.

علاوه بر ژورنال ISSSEEM که به طور خاص به حوزه انرژی های پنهان و طب انرژی اختصاص دارد، ژورنال طب مکمل و جایگزین که از سوی انتشارات ماری آن لیبرت منتظر می شود نیز تا کنون ۱۵ جلد از خود را به این بخش از حوزه طب مکمل اختصاص داده و گهگاه شاهد چاپ مقالات ارزشمندی در حوزه طب انرژی در آن هستیم. به ویژه باید به شماره ۱ از جلد ۱۰ این ژورنال اشاره کرد که تماما به حوزه طب انرژی اختصاص داشت.

درباره طب انرژی

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما درج نخواهد شد.قسمت های الزامی مشخص شده اند *

*

x

این مطلب را هم ببینید

holistic-medicine

طب انرژی در سلامت جامع

طی یک دهه گذشته طب جامع (holistic medicine) حضور پر رنگی در ...